Rekolekcje Warszawa
Szczegóły:
Rekolekcje Miłość i Prawda to cykl trzech spotkań, które odbędą się w terminach:
- Pierwsze spotkanie: sobota 26 października 2024
- Drugie spotkanie: sobota 23 listopada 2024
- Trzecie spotkanie: weekend 18-19 stycznia 2025
Te trzy spotkania tworzą spójną całość dlatego zachęcamy Was bardzo do zaplanowania czasu w ten sposób, by wziąć udział we wszystkich trzech spotkaniach.
Miejsce rekolekcji:
Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach,
ul. Św. Jana Bosko 1, 42-600 Tarnowskie Góry
Koszt udziału w pierwszym spotkaniu (w tym obiad i kolacja):
- 50 zł – osoba dorosła
- 25 zł – dzieci od 5 do 12 lat
- bezpłatnie – dzieci do 4 lat
Wpłat za uczestnictwo dokonujemy na konto Wspólnoty, nr:
najpóźniej na 10 dni przed terminem rekolekcji.
Koszty udziału nie powinny być przeszkodą. W razie potrzeby dofinansowania prosimy o kontakt.
Jeżeli masz pytania, napisz do nas: mip.poludnie@emmanuel.info.pl
Rekolekcje „Miłość i Prawda”
są formą zaangażowania Wspólnoty Emmanuel w duchową formację małżeństw sakramentalnych.
Ich formuła powstała 30 lat temu we Wspólnocie Emmanuel we Francji. Co roku niektóre jej elementy ulegają zmianom, by całość odpowiadała na aktualne potrzeby małżonków w dzisiejszym świecie.
Młode małżeństwa dowiadują się w trakcie rekolekcji, o co warto się starać, a czego unikać, by ich małżeństwo było szczęśliwe i trwałe. Małżeństwa ze średnim i długim stażem mają okazję przyjrzeć się swojej wzajemnej relacji i otrzymać pomoc w odkryciu na nowo piękna małżeńskiej miłości i jedności. Rekolekcje MiP adresowane są do małżeństw, które przeżywają różnego rodzaju trudności, jak i do tych, które nie mają większych problemów.
Rekolekcje mają wyjątkową formułę – składają się z cyklu trzech weekendowych spotkań rekolekcyjnych stanowiących jedną całość. Każdy weekend poświęcony jest innym zagadnieniom związanym z małżeńską rzeczywistością życia. W przerwach pomiędzy nimi, trwającymi ok. czterech tygodni – powstaje przestrzeń do dialogu i refleksji nad tym, co się usłyszało w czasie rekolekcji i wyciągnięcia praktycznych wniosków. Jest to czas pierwszych prób wprowadzania w życie zmian, których zapragnęliśmy w naszym małżeństwie.
Cykle rekolekcji odbywają się w różnych terminach, w kilku miejscach w Polsce, a prowadzone są przez małżeństwa ze Wspólnoty Emmanuel z danego rejonu, we współpracy z kapłanami.
- Konferencje, związane z tematem weekendu, opracowane są na podstawie doświadczeń wielu małżeństw, z pomocą wiedzy specjalistów zarówno świeckich jak i duchownych, zawierają konkretne przykłady i wskazówki.
- Grupy dzielenia, prowadzone są przez małżeństwa ze Wspólnoty, osobno dla mężczyzn i kobiet. Stwarzają one możliwość podzielenia się swoimi refleksjami, doświadczeniami, decyzjami konkretnych zmian w swoim postępowaniu, oraz zachęcają do wzajemnej pomocy modlitewnej. Dają też szansę spojrzenia z dystansem i z nadzieją na własne problemy.
- Czas przeznaczony wyłącznie dla małżeństwa daje możliwość spotkania ze współmałżonkiem sam na sam w taki sposób, aby był to czas przyjemny.
- Czas wspólnie spędzany podczas posiłków, przerwy na kawę/herbatę czy na spotkaniu wieczornym (tzw. pogodny wieczór) daje możliwość spotkania i poznania innych małżeństw, które pragną oprzeć swoje życie małżeńskie i rodzinne o wartości chrześcijańskie. Może to też być czas wspólnej zabawy.
I WEEKEND
- Bóg kocha mnie i moje małżeństwo i daje nam konkretne środki do odnowy naszego małżeństwa.
- Przebaczenie jako niezbędny środek do pełnej miłości i jedności małżeńskiej.
- Pozytywne spojrzenie na współmałżonka.
II WEEKEND
- Różnice między kobietą a mężczyzną.
- Relacje seksualne.
- Komunikacja między małżonkami.
III WEEKEND
- Pieniądze i praca w małżeństwie i rodzinie.
- Relacje z rodzicami i teściami.
- Zagrożenia dla małżeństwa.
WIĘCEJ:
Wymiar duchowy tych spotkań związany jest szczególnie ze wspólnym przeżywaniem:
- Mszy św. z krótką homilią nawiązującą zwykle do konferencji z danego dnia lub ją uzupełniającą,
- krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu,
- jest możliwość skorzystania z sakramentu pojednania czy też odbycia rozmowy indywidualnej lub małżeństwa z kapłanem.
Zwykle spotkania odbywają się poza miejscem zamieszkania, z dala od codziennych obowiązków – to pozwala przeżyć ten czas wspólnie z mężem czy żoną. Małżeństwa, które nie mają możliwości zostawienia swoich dzieci pod czułą opieką babci czy cioci w domu, mogą przyjechać na weekend z dziećmi. Członkowie Wspólnoty postarają się, by dzieci miały towarzystwo, opiekę i zabawę w czasie, gdy ich rodzice potrzebują ciszy i skupienia na swoich rekolekcjach. To właśnie one będą pierwszymi beneficjentami owoców tych rekolekcji.