Módlmy się za ich wstawiennictwem:

Ojcze Przenajświętszy!,
Prosimy Cię o beatyfikację sług Bożych Cypriana i Dafrozy.
Daj nam, tak jak im dałeś, nieustającą gorliwość dla adoracji, serce płonące miłością ku Tobie, aktywne współodczuwanie ze wszystkimi, którzy cierpią. Spraw, abyśmy oddali się całkowicie na służbę ewangelizacji rodzin i ubogich.
W jedności z Cyprianem i Dafrozą powierzamy Ci szczególnie te małżeństwa, które przeżywają trudności w swoich relacjach i osoby, które nie potrafią przebaczyć swoim wrogom. I prosimy Cię, abyś uczynił z nas narzędzia pokoju.
Przez wstawiennictwo sług Bożych, ośmielamy prosić Ciebie, zgodnie z Twoją wolą, o łaskę …. (wymienić tutaj swoją intencję).
Panie, obdarz nas pokojem i obdarz łaską, o którą z wiarą Ciebie prosimy.
Amen.

7 kwietnia to rocznica śmierci Cypriana i Dafrozy Rugamba, założycieli Wspólnoty Emmanuel w Rwandzie.
18 września 2015 r. w katedrze św. Michała w Kigali (Rwanda) został otwarty proces zmierzający do ich beatyfikacji. Uczestniczyła w nim międzynarodowa delegacja naszej Wspólnoty z ówczesnym moderatorem, Laurentem Landete.

 
Cyprian (ur. 1935) studiował historię w Burundi i Belgii, był ekspertem w dziedzinie nauk społecznych, pracował w administracji państwowej w Rwandzie. Zajmował się także poezją, muzyką i choreografią. Dafrosa (ur. 1944) była nauczycielką, a później poświęciła się wychowywaniu dzieci. Pobrali się w 1965 r., ale doświadczali poważnych kryzysów małżeńskich, aż do nawrócenia Cypriana w 1982 r., o co żarliwie modliła się Dafroza. W ich życiu małżeńskim pojawiła się wtedy miłość, czułość i delikatność. Cyprian i Dafroza zaangażowali się w ewangelizację małżeństw afrykańskich, uczestniczyli w grupach modlitewnych odnowy charyzmatycznej, pomagali chorym i dzieciom ulicy. Wspólnotę Emmanuel poznali w Paray-le-Monial. Pierwszy weekend wspólnoty rwandyjskiej zorganizowali 25 lat temu (22-23 września 1990). Trzy lata później, w momencie śmierci, wspólnota liczyła sto osób, a dzisiaj tysiąc. Jest to obecnie najliczniejsza wspólnota po francuskiej.

W klimacie narastającej wojny domowej Cyprian i Dafroza publicznie wzywali do pokoju, sprzeciwiali się przemocy i wpisywania do dowodów tożsamości pochodzenia etnicznego. Zostali zabici już w pierwszym dniu ludobójstwa (7.04.1994 r.) w swoim domu wraz z sześciorgiem (spośród dziesięciorga) dzieci. 

Start typing and press Enter to search